Se Anne-Vibeke Rejser – Rhinen i flammer
Log ind Log ind

TV-program

Se Anne-Vibeke Rejser – Rhinen i flammer

I dette rejseprogram tager Anne-Vibeke dig med på et flodkrydstogt på Europas tredje længste flod Rhinen, men også på en lille afstikker op langs floden Mosel. Det hele slutter med det verdensberømte Rhinen i Flammer.

 

Bemærk: denne rejse er betalt, dog uden redaktionel indflydelse, af: Riis Rejser.

Tilføj favorit

Rejsen begynder i Basel i Schweiz og derfra står oplevelsen nærmest i kø, for hele Rhinen er spækket med beskrivelse oplevelser. Anne-Vibeke giver dig gode rejsetips til bl.a. vinbyen Riquewihr i Alsace, historiske byer som Rüdesheim, Bernkastel-Kues, Trier, Cochem og sidst men ikke mindst Koblenz, hvor rejsen kulminerer i det imponerende fyrværkerishow Rhinen i Flammer.

Fyrværkerishowet starter ved byen Spay og går forbi flere små byer og borge, inden den helt store finale ved fæstningsværket Ehrenbreitstein ved Koblenz.

I programmet giver Anne-Vibeke også gode råd til dig, der er nysgerrig på at rejse på flodkrydstogt i stedet for at køre på land, som man også sagtens kan ved Rhinen.

Programmet sendes første gang mandag d. 7.10. 2024 kl. 21 på dk4.

Programmet kan ses ONLINE i KLUB Anne-Vibeke Rejser

Fakta om Tyskland

Hovedstaden i Tyskland er Berlin. 

Befolkningstal: Ca. 83 mio.

Areal: Ca. 357.376 km²

Afstand fra Danmark: Ca. 356 km til Berlin, ca. 842 km til München 

Mest besøgte attraktion: Metropolerne Berlin og Hamborg men også mange andre byer - kejserbyerne og middelalderbyer med bindingsværk m.v. Tyskland byder på rigtigt meget inden for kultur - og husk de hyggelige julemarkeder.

Mere information:

Turistinformation: Tyskland

Rejs til Tyskland med Riis Rejser:

Se rejserne med Riis Rejser her