
Anne-Vibeke Isaksen
Vært og rejsejournalist
Denne guide tager dig fra Rønne og så nord om øen.

Der er mange gode grunde til at holde ferie på Bornholm. Is er bare en af dem.
Et godt sted at begynde dine ferieoplevelser på Bornholm er i Rønne, der også kaldes for verdens mindste hovedstad og her er rigtig hyggeligt. De fleste oplever Rønne allerede ved ankomst til Bornholm, fordi havnen er hele øens trafikale knudepunkt. Hele byens udvikling begyndte et lille fiskerleje, som vikingerne anlagde i 1100- og 1200-tallet, men da byen blev købstad i 1327, tog det hele fart med pottemageri, stenbrud, fiskeri og søfart. Rønne Kirke, som hedder Sct. Nicolaj Kirke, står højt hævet over byen og de ældste dele er fra 1215. En af de mest idylliske gader er Vimmelskaftet, der snor sig med charmerende bindingsværkshuse og bl.a. Rønne mindste hus med bare et vindue.
I Rønnes maleriske kvarter med bl.a. Storegade og Laksegade kan du besøge Bornholms By-og Havemuseum, der ligger i Erichsens Gård fra 1806, som er blandt de bedst bevarede borgerhuse. Der er også en del keramiske værksteder, hvor dygtige kunstnere viser deres håndlavede designs frem.
På Store Torv ligger gågaden med forretninger og caféer og restauranter. Så Rønne er et sted, hvor historien møder det moderne, men stadig helt nede på jorden Bornholm.

Rønnes mindste hus ligger i gaden Vimmelskaftet.
Hammershus ligger på en klippe mere end 70 meter over Østersøen og hvis du kommer gående, kan du både kommer fra Hasle (syd) eller fra Hammerhavn (nord) og så gå op til ruinen. Der gået en fin, men stejl sti. De fleste kommer fra parkeringspladsen og gennem de flotte besøgscenter med butik og cafe. Man ved ikke præcist, hvornår Hammershus blev bygget, men det var engang omkring 1200-tallets begyndelse, hvor striden mellem den danske konge og ærkebispen i Lund blussede op. Stridighederne resulterede i at ærkebispen Jacob Erlandsen angreb kongens borg i Almindingen - Lilleborg - der nedbrændte i 1259. Ærkebispen havde inden da påbegyndt anlægget af Hammershus. Først i 1522 kom Hammershus på kongens hænder. Bornholm blev imidlertid pantsat til hansestaden Lübeck for en periode af 50 år. Lübeckerne gjorde meget for at udbygge Hammershus. Bl.a. blev Manteltårnet forhøjet og forsvarsværkerne forbedret. Kong Frederik den 2. indløste pantet og gjorde i 1576 Hammershus til sæde for den danske lensmand - kongens repræsentant på øen - der var overhøjhed og som stod for opkrævning af skatter, told og bøder der blev opbevaret på slottet.
Under svenskekrigene i 1645 og 1658 var slottet under svensk kommando indtil en væbnet sammensværgelse indtog Hammershus og dræbte den svenske kommandant. Herefter blev slottet overgivet til den danske Kong Frederik den 3.
Da kanoner blev udviklet i midten af 1600-tallet mistede Hammershus sin militære betydning og blev gjort til statsfængsel og hjemsted for øens garnison.
I 1743 var det slut og efter at have været magtens centrum i mere end 500 år blev stedet forladt og herefter forfaldt borgen.
Hammershus blev stedet, hvor man, indtil fredningen i 1822, kunne hente byggematerialer og anvende dem til gårdbyggeri og andre steder bl.a. til bygningen af fæstningen på Christiansø og Hovedvagten i Rønne.

Hammershus er Nordeuropas største middelalderborg.
Mandeltårnet er velbevaret og her sad kommandanten. det var også her Kong Christian d. 4.’s datter Grevinde Leonora Christine og hendes mand Grev Corfitz Ulfeldt blev fængslet i august 1660, dømt for landsforræderi. En mørk og kold nat i marts 1661 forsøgte de at hejse sig ned fra Manteltårnet i sammenbundne lagner og flygte til Sverige. Flugtforsøget lykkedes, men de blev genkendt i Sandvig og pågrebet og soldaterne førte dem tilbage til Hammershus. De blev først løsladt i december 1661, mod at give det meste af deres ejendom til kongen.
Hammerknuden kan kun se til fods og du kan starte både ved Hammerhavn tæt på Hammerhus og ved Sandvig. Der er parkeringsplads begge steder. Gåturen rundt om nordspidsen af Bornholm er kun syv km eller 2-3 timer. Den er ikke særlig kuperet, fordi du går langs vandet. På spidsen af Hammerknuden står Hammerodde Fyr, der blev opført i 1895, til erstatning for Hammeren Fyr som stod færdigt i 1872 på toppen af Hammerknuden. Hvis du går op til det er der 84 højdemeter. Området er perfekt til at pakke en rygsæk og tage på tur.
Du finder også en kirkeruin Salomons Kapel fra 1300-tallet. Her lå et lille fiskerleje, hvor man saltede sild helt frem til 1500-tallet.

Hammerknude kan kun ses til fods, og det er en virkelig flot tur på kun syv kilometer.
Der er også en stor parkeringsplads ved Opalsøen og en væld af stier gør området oplagt til både længere og kortere gåture. Om sommeren kan du også klatre og prøve svævebanen over Opalsøen. Mange springer også i vandet fra de lodrette kanter, men vær opmærksom. Søen er 10-13 meter dyb på det dybeste sted. Søen er en tidligere granitbrud. En af flere granitbrud på Bornholm. Besøg Moseløkken Stenbrudsmuseum og få historien på syngende bornholmsk.

Opalsøen er dobbelt så dyb som Danmarks dybeste sø, og den er menneskeskabt i et gammelt stenbrud.
Under fem km fra den lille by Kås ligger først Døndalsfaldet og dernæst Helligdomsklipperne.
Hvis du vil besøge Danmarks højeste vandfald, Døndalsfaldet, kan du parkere ved landevejen Sdr. Strandvej følge den brede sti ind langs Døndal Å. På begge sider af åen rejser sprækkedalens sider sig tæt bevokset skov. Et dejlig svalt sted om sommeren. Vandet kommer fra Spellinge Mose ved Rø. Om foråret når vandet buldrer ned på stenene, siger bornholmerne at det "dønner" - deraf navnet på åen og sprækkedalen. I dag er det nærmest er par spinkle stråler, som falder i etager ned over stenene 20 meter oppefra. Pas på der kan være glat på klipperne.
Du kan lidt længere nede af hovedvejen parkere ved Helligdomsklipperne, hvor et utal af trapper fører dig ned til klipperne ved havet og har du mod på at balancere hen over store klippeblokke og kravle ned ad en fastsiddende jernstige, kan du komme ind i Den Sorte Gryde. Du kan også se klipperne fra udsigtspunkter i skoven. En fin gåtur er gennem skoven til Gudhjem – om foråret er her fyldt med friske ramsløg.

Helligdomsklipperne rejser sig 22 lodrette meter fra Østersøen.
Allerede før middelalderen var Gudhjem en driftig by, hvor handel med saltede sild var hovederhvervet. Man deltog i de store sildemarkeder rundt omkring på Bornholm og i Skåne og tjente store penge og kunne bygge flot og solidt. I 1866 fik man Bornholms første silderøgeri, men den røgede sild tilskrives nogle skotter. Røgeriet, glaspusterne, cafeer, brugskunst og ishusene ligger ved havnen og på den stejle Brøddegade ned til havnen. Der er parkeringsplads oppe i byen og nede ved vandet. På et højdedrag ligger også Gudhjem Kirke som erstattede Sct. Anna Kapel fra 1200-tallet. Ruinerne kan fortsat ses på kirkegården. Det er også fra havnen i Gudhjem, at du kan sejle til Ertholmene, Christiansø og Frederiksø – Danmarks østligste øer.

Retten "Sol over Gudhjem" er ikke bare en ret. Bornholm og dermed Gudhjem har flest solskinstimer i Danmark.
Du kan vælge at fortsætte langs kysten mod Svaneke eller tage ind på øen til Almindingen, der er den 5. største skov i Danmark med masser af muligheder for vandreture langs smukke søer og moser, over bakkedrag med øens højeste punkt, forbi store vandreblokke båret hertil med seneste istid, og komme forbi gennem dybe sprækkedale. Hans Rømer (1770-1826) genskabte Almindingen efter århundrede med fældning.
Der er masser af oplevelser i skoven. Du kan tage med en guidet tur og se de bison, der er udsat i skoven. Du kan også besøge de såkaldte rokkesten, der er ført hertil med istiden for over 10.000 års siden. Det kræver at særlig teknik at få dem til at rokke, men det er sjovt at prøve. Der er tre kendte rokkesten på Bornholm, som er placeret i henholdsvis Paradisbakkerne, Almindingen og Rutsker Plantage. Du kan også besøge Ekkodalen, som er Danmarks største sprækkedal. Prøv med ”Hvad drikker Møller…øller”.

Der skal lægges kræfter i, hvis Bornholms rokkesten skal rokke. Denne på 20 tons ligger i Almindingen.
En rytterknægt er et gammelt udtryk for en sten, hvorfra en rytter kan stige på eller af sin hest og det menes, at denne er etableret til Kong Frederik VII og Grevinde Danner, da de besøgte stedet i 1851. I 1856 blev der på Bornholms højeste punkt 162 moh, rejst et udsigtstårn - Kongemindet - til minde om det royale besøg. I dag kan du komme op i 184 moh.

Rytterknægten i Almindingen - her uden står, som var til reparation i 2025.
Svaneke er en af de byer på Bornholm, som du ikke kan undgå at holde af. Der er nærmest sydlandsk stemning, når torvet er fyldt med boder og levende musik. Svaneke er Danmarks mindste købstad med kun 1200 indbyggere, og blev frem til 1975 belønnet med Europarådets guldmedalje for bevarelse af byens historiske karakter. Midt i byen ligger det Danmarkskendte Svaneke Bryggeri, men besøg også Svaneke Røgeri med de meget karakteristisk fem høje skorstene også kaldet "De Fem Søstre". Det ligger ved den gamle renoverede forsvarsskanse med kanoner ved havnen. På Postgade ligger Bornholms Ismejeri med de bedste is og den Danmarks kendte Krølle Bølle is.

Vibeke Bengtson og Jonas Bohn står bag Bornholms Ismejeri i Svaneke. Kig ind forbi.
Paradisbakkerne er et kuperet skovområde nordvest for Nexø og helt oplagt til en gåtur med picnic i rygsækken. Området er berømt for dramatiske sprækkedale, frodig natur og den 35 tons tunge rokkesten, der er formet af istiden. Og den kan rokke, men du skal finde det rigtige sted.
Sydvest i Paradisbakkerne ligger en Gamleborg fra den ældre jernalder (400 år f.v.t.). En lille sti fører op på en 21 meter høj klippeknude.

Bornholms største rokkesten på 35 tons ligger i Paradisbakkerne.
Nexø er Bornholms næststørste by og det ses især på havnen, der er noget større end i de andre byer på denne kyststrækning. Ved slutningen af anden verdenskrig blev Nexø bombarderet af sovjetrussiske fly, fordi den tyske kommandant ikke ville overgive sig til russerne. På to dage den 7. og 8. maj 1945 blev mere end 800 ud af byens ca. 900 bygninger beskadiget, heraf 400 totalt og derfor ser Nexø meget anderledes ud i dag. På Nexø Museum kan du få hele historien. Du finder også historien om Martin Andersen Nexø i hans hus, som nu er nu museum. Forfatteren er mest kendt for romanen Pelle Erobreren, som Bille August har filmatiseret. Er du til jazz er der festival en gang om året i slutningen af juli/start august.
Dueodde er perfekt til både badeferie, vandsport og gode gåture i det kridhvide sand. Overalt kan du se det 47 meter høje Dueodde Fyr fra 1962. Lyset kan ses 35 km væk. Om dagen kan du komme op i tårnet. Stranden er 10 km lang og du kan komme ned til den fra parkeringspladsen, hvor der også er spisesteder. Der er en lang gangbro helt ned til stranden, hvilket er perfekt til klapvogne, kørestole mm.
Sandet er så fint, at det bruges til timeglas. I klitterne kan du finde en gryde helt for dig selv. Her er helt umådelig smuk og så er Dueodde en enorm kontrast til resten af klippeøen Bornholm.

Børnevenligt og sand så langt øjet rækker.
Det fine ved Kyststien på Bornholm er, at du kan gå alle 120 km eller tage den i etaper. På alle måder vil du opleve helt nye sider af Danmarks smukke solskinsø. Få alle Anne-Vibekes rejsetips til Kyststien her.
Bornholm kaldes også "Solskinsøen" og er Danmarks østligste punkt i Østersøen.
Mest besøgte attraktion: Hammershus, rundkirkerne og naturen med sprækkedale. På Bornholm findes flere hyggelige byer som Svaneke og Gudhjem.
Kyststien: 120 km vandrerute hele Bornholm Rundt
Busrejser til Bornholm: Find din busrejse her
Campingferie på Bornholm: Campingpladser på Bornholm
Som medlem af DCU får du rabat
Mere information:

Vores nyhedsbrev er fyldt med gratis inspiration til din næste rejse, Anne-Vibekes bedste rejsetips, gode tilbud, men også nyt fra KLUB Anne Vibeke Rejser, hvor du kan se tv-programmer i fuld længde, deltage i foredrag mm.
